WROGOWIE BIŻUTERII:
WODA– zawarte w niej składniki mogą mieć negatywny wpływ na wygląd biżuterii, która pod wpływem jej działania może ulegać przebarwieniom, a osadzone w niej kamienie mogą wypadać. Aby temu zapobiec należy każdy rodzaj biżuterii zdejmować przed kąpielą.
PERFUMY, BALSAMY I INNE KOSMETYKI– należy pamiętać, by używać perfum kilka minut przed założeniem biżuterii. Bezpośredni kontakt substancji (np. alkoholu zawartych w perfumach) z biżuterią wykonaną ze szlachetnych kruszców (srebra lub złota) może doprowadzić do jej zniszczenia (np. przebarwienia), poza tym naturalne kamienie, perły, bursztyn, mogą zmatowieć, a nawet ulec rozwarstwieniu.
USZKODZENIA MECHANICZNE– szczególną ostrożność należy zachować w przypadku biżuterii cienkościennej tzw. dmuchanej. Pod wpływem uderzenia może ona ulec wgnieceniu, a cienkie i delikatne łańcuszki często ulegają zerwaniu. Wskazane jest, aby zdejmować biżuterię przed snem. Pamiętajmy, jeśli zakładamy biżuterię wychodząc z domu (np. do pracy) eksploatujemy ją maksymalnie przez 8 godzin, jeśli zaś śpimy w niej, jest ona noszona prze 24h/dobę. I właśnie podczas snu najczęściej ulega ona uszkodzeniom, zwłaszcza kolczyki i łańcuszki.
NIEWŁAŚCIWA PIELĘGNACJA– pamiętajmy, iż na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia biżuterii. Specjalne płyny i ściereczki do czyszczenia srebra, złota niewiele kosztują, a domowe sposoby na czyszczenie pastą do zębów, czy sodą nie służą biżuterii, a wręcz przeciwnie potrafią uszkodzić jej wierzchnią warstwę, usunąć oksydę czy rod.
CIEKAWOSTKI
Brylant, a diament…
DIAMENT– najtwardszy minerał jaki dotychczas odkryto. To jedyny wśród kamieni szlachetnych zbudowany jednego pierwiastka- czterowartościowego węgla (C). Dzięki regularnemu układowi atomów węgla diamenty mają żywy blask i dużą siłę iskrzenia. Jednak w takiej formie nie występuję w naturze. Trzeba je poddać misternej obróbce. Po uzyskaniu efektu świetlnego tzw. brylacji- diament zamienia się w brylant.
PERŁY– powstają dzięki żywym organizmom- małżom. Przyczyną tworzenia się pereł jest przenikanie do skorupy perłopława obcego ciała np. ziarenka piasku. Małż broniąc się przed intruzem otacza go masą perłową. W XIII w. Chińczycy rozpoczęli hodowlę pereł. Wszczepiają implanty małżom, które stają się jądrem pereł. Najcenniejsze są perły o kształcie kulistym. Innymi wyznacznikami wartości jest ich wielkość, barwa i połysk. Najwyżej ceniona jest barwa różowa, drugie miejsce zajmuje baza kremowa, a trzecia biała.
Próba jubilerska– złoto jest dość miękkim metalem, dlatego do wyrobu biżuterii stosuje się jego stopy z innymi kruszcami. Próba złota 0.585 oznacza, że w 1000 jednostek stopu, 585 stanowi czyste złoto. Dawniej próbę złota najczęściej wyrażano w karatach. Złoto próby 0.585 to inaczej złoto 14- karatowe, próba 0,750 to złoto 18-karatowe, a próby 0,333 to złoto ledwo 8-karatowe ( jest to wyjątkowo niska próba, której w naszych salonach nie posiadamy i nie polecamy).
Tabela brylantów- barwa, czystość